Muchołówka- owadożerna roślina

Na świecie żyje wiele gatunków roślin. Reprezentantką gatunku roślin owadożernych jest muchołówka. Jest niezwykła, dzięki swoim pułapkom na liściach. Roślina łapie owada, poprzez zwabienie go słodkim nektarem. Owad wchodząc do środka podrażnia włoski muchołówki, przez co ta zamyka się gwałtownie. Około tygodnia zajmuje jej strawienie zdobytego pożywienia. Wydziela soki trawienne, które ułatwiają jej to zadanie. Po zjedzeniu owada otwiera się i znów czeka na kolejna ofiarę.
Muchołówka lubi nasłonecznione parapety. Idealnym podłożem dla tej niezwykle wyglądającej rośliny jest tort wymieszany z piaskiem, co zapewni jej kwaśne środowisko do życia. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu, gdyż muchołówka lubi mieć wilgotną glebę.
Ta owadożerna roślina lubi ciepło. Uwielbia letnie temperatury, które pozwalają jej wzrastać. W zimie muchołówka przechodzi w stan spoczynku. Nie należy jej podlewać i ustawić w chłodne miejsce.
Ciekawostką może być to, że roślina potrafi dożyć nawet 25 lat odpowiednio pielęgnowana. Muchołówka potrafi zjeść nawet owada większego od niej samej. Mimo swojej nazwy nie potrzebuje owadów do przeżycia, ponieważ pokarm może wytworzyć poprzez fotosyntezę.
Warto zastanowić się nad zakupem tej wspaniale prezentującej się rośliny. Będzie pożyteczna, a jednocześnie będzie swoistą ozdoba każdego parapetu. Bez trudu rozprawi się w domu z muchami, pająkami i innymi owadami, które skusi jej nektar. Przed kupnem zastanówmy się jednak czy znajdziemy czas na pielęgnacje tej rośliny i damy jej optymalne warunki do rozwoju. Odwdzięczy się nam czystym domem bez owadów, których większość z nas nie znosi. Parę muchołówek rozwiąże problem z natrętnymi muchami. Będzie się wyróżniać wśród kwiatów na parapecie i nikt nie przejdzie obok niej obojętnie. Każdy zawiesi na niej wzrok.
muchołówka